Keliauk su Vladu Sapranavičium po egzotiškąją Aziją

IRAKAS

VYRAMS didelių reikalavimų nėra. Galima vaikščioti su šortais. Tik į kulto objektus einama apsivilkus ilgas kelnes bei šventuose miestuose Nadžefe ir Kerbeloje.

MOTERIMS reikalavimai aukštesni. Turėtumėte visuomet rengtis kukliai ir pagarbiai. Rekomenduojama nedėvėti drabužių, kurie nedengia pečių ar kojų, taip pat aptemptų drabužių, išryškinančių kūno linijas. Džinsai tinka. Moterys neprivalo visada ryšėti skaros, tačiau patartina ją turėti su savimi. Jums reikės užsidengti plaukus, kai lankysitės mečetėse. Nadžefe ir Kerbeloje (ypač aplink šventoves) moterims būtina dėvėti abają. Jei negalėsite įsigyti abajos prieš kelionę, galėsite ją nusipirkti pirmąją kelionės dieną. Nadžefe ir Kerbeloje neleidžiama naudoti makiažo ir segėti auskarų. Jums nebus leidžiama įeiti į šventoves basomis, todėl turėkite kojines.

Užsienio reikalų ministerijų ir vyriausybių valdomos svetainės pataria vengti bet kokių kelionių į Iraką dėl saugumo situacijos šalyje. Jos teigia, kad saugumo situacija Irake yra nenuspėjama, nestabili ir potencialiai pavojinga.

Jose rašoma, kad Irakas yra karo zona, ir kaip užsieniečiui nereikėtų keliauti niekur be karininko palydos.

Tam tikros svetainės rašo apie tai, kaip pavojinga yra moterims Irake ir kokia yra didelė kišenvagysčių rizika. Ir, žinoma, yra dar daug kitų priežasčių, kodėl neturėtumėte keliauti į Iraką.

Be to, jei skaitote arba klausote žinias, galite susidaryti įspūdį, kad Irakas yra pavojinga šalis apsilankyti.

Atkreipkite dėmesį, kad daugelis svetainių nėra atnaujintos. Nepaisant to, saugumo situacija Irake gali greitai pasikeisti. Geriausias būdas gauti naujausią informaciją apie saugumo situaciją Irake yra pasiklausti vietinių gyventojų. Tai galite lengvai padaryti per socialinę mediją.

Galiausiai, jei kalbėsitės su irakiečiais, jie jums pasakys, kad pietų Irakas yra pavojingas nepriklausomiems keliautojams, ypač moterims. Tačiau keletas nepriklausomų keliautojų pranešė, kad jie visada jautėsi saugūs Irake.

Nors Irake saugu, reikia nepamiršti ir laikytis svarbiausių saugumo kelionėje taisyklių:

  • viešai nedemonstruoti pinigų
  • pinigus ir pasą laikyti prie kūno arba savo akiratyje (piniginė ant pilvo ar krūtinės)
  • piniginės nelaikyti užpakalinėje kelnių kišenėje
  • krepšio ar rankinės nekabinti ant kėdės ar suoliuko atlošo – geriau pasidėti ant kelių
  • piniginėje nelaikyti visų pinigų – dalį pinigų laikyti slaptoje kišenėje dirže, kelnėse, liemenėlėje ir t.t.
  • važiuojant automobiliu atsidarius langą, nelaikyti telefono prie ausies prie atverto lango
  • turėkite internete elektronines savo dokumentų kopijas
  • turėkite kelionės planą ir nakvynių vietų adresus visą laiką prie savęs tam atvejui, jei atsiskirtumėte nuo grupės
  • venkite protesto akcijų ir panašių susibūrimų
  • jei papuolėte į protesto akciją ar panašų susibūrimą, nefotografuokite ir nefilmuokite
  • neskatinkite nepažįstamųjų imtis bet kokių veiksmų prieš įstatymus ir/ar valdžią
  • nefotografuokite vyriausybinių ir karinių objektų
  • neprovokuokite policijos vilkėdami neleistiną aprangą

Yra keletas skirtumų tarp Irako vizos ir Irako Kurdistano vizos.

Pirmiausia paaiškinsiu apie Irako vizą. Antra, sužinosite apie Irako Kurdistano vizą. Galiausiai perskaitysite, ar Irako viza galioja kelionėms į Irako Kurdistaną ir ar Irako Kurdistano viza galioja kelionėms į likusią Irako dalį.

VIZA KELIONĖMS Į IRAKĄ

Vienas svarbiausių reikalavimų įvažiuojant į Iraką yra galiojanti viza, kuri reikalinga daugeliui šalių piliečių.

Nuo 2021 metų kovo 15 dienos, dėka naujos vizų programos, įvestos Irako vyriausybės, 38 šalių piliečiai gali gauti vizą atvykus į Iraką.

Viza, gaunama atvykus į Iraką, galioja 60 dienų.

VIZA KELIONĖMS Į IRAKĄ BE MOKESČIO

Šių šalių piliečiai gali gauti vizą atvykus be mokesčio Bagdado tarptautiniame oro uoste, Al-Najaf tarptautiniame oro uoste ir Basros tarptautiniame oro uoste:

Bahreinas, Kuveitas, Libanas, Omanas, Kataras, Saudo Arabija ir Jungtiniai Arabų Emyratai.

MOKAMA VIZA KELIONĖMS Į IRAKĄ

Šių šalių piliečiai gali gauti mokamą vizą Bagdado tarptautiniame oro uoste, Al-Najaf tarptautiniame oro uoste ir Basros tarptautiniame oro uoste. Be to, šių šalių piliečiai gali gauti Irako vizą pasienio punktuose tarp Kuveito ir federalinio Irako, Jordanijos ir federalinio Irako bei Irano ir federalinio Irako:

Europos Sąjungos piliečiai: (Austrija, Belgija, Bulgarija, Kroatija, Kipro Respublika, Čekija, Danija, Estija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Graikija, Vengrija, Airija, Italija, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Ispanija ir Švedija), Šveicarija, Jungtinės Amerikos Valstijos, Jungtinė Karalystė, Kanada, Naujoji Zelandija, Australija, Kinija, Japonija, Pietų Korėja ir Rusija.

Viza oro uoste Lietuvos piliečiams kainuoja 77 JAV dolerius. Šią sumą reikia turėti doleriais.

 

VIZA KELIONĖMS Į IRAKO KURDISTANĄ

MOKAMA IRAKO KURDISTANO VIZA

Europos Sąjungos, JAV, Kanados, Australijos, Naujosios Zelandijos, Jungtinės Karalystės, Jungtinių Arabų Emyratų, Japonijos, Kuveito, Kataro, Pietų Korėjos, Irano, Turkijos ir Brazilijos piliečiai gali gauti vizą atvykus, įvažiuodami į Irako Kurdistaną tiek sausuma, tiek oru.

Viza atvykus į Irako Kurdistaną gali būti gauta Turkijos-Irako Kurdistano pasienio punkte Ibrahim Khalil.

Vizos kaina atvykus paprastai yra 75 USD ir ji galioja 30 dienų.

Šią Irako Kurdistano vizą atvykus galima gauti tarptautiniuose oro uostuose, Turkijos-Irako Kurdistano sausumos pasienio punkte ir Irano-Irako Kurdistano sausumos pasienio punktuose.

 

IRAKO KURDISTANO VIZA KITIEMS IRAKO REGIONAMS

Jūsų Irako Kurdistano viza galioja tik Kurdistano regiono ribose.

Teisiškai, su Irako Kurdistano viza negalite patekti į likusią Irako dalį, įskaitant arabų valdomą dalį (Pietų Iraką).

Jei pirmiausia pateksite į Kurdistaną ir vėliau norėsite keliauti į federalinį Iraką, yra sprendimas. Jums reikės skristi iš Erbilo į Bagdadą, kad gautumėte Irako vizą Bagdado oro uoste, kuri galios visame Irake.

Ir ne, negalite vykti automobiliu ar autobusu iš Erbilo į Bagdadą, nes Kurdistano-Irako sausumos pasienyje negalėsite gauti Irako vizos.

IRAKO VIZA KELIONĖMS Į IRAKO KURDISTANĄ

Pagal dabartines vizų taisykles, su galiojančia Irako viza galite keliauti į Kurdistano regioną Irake.

AR GALIMA GAUTI IRAKO VIZĄ ĮVAŽIUOJANT Į IRAKĄ SAUSUMA?

Daugelis europiečių važiuoja į Iraką savo transporto priemonėmis arba viešuoju transportu iš Turkijos, Irano ar Jordanijos.

Taip, dabar galite gauti Irako vizą kirsdami žemės sieną. Žinoma, kad daugelio tautybių, įskaitant ES piliečius, galima gauti vizą atvykus Jordanijos-federalinio Irako, Irano-federalinio Irako ir Kuveito-federalinio Irako sausumos pasienio punktuose.

Irake kalbama arabų kalba. Vietiniai nelabai kalba angliškai. Todėl verta turėti telefone vertimų programėlę susikalbėjimui.

Verta išmokti pažinti arabiškus skaitmenis ir pagrindines frazes arabiškai.

Arabų kalbos žodynėlis

Kaskart vykdamas į Iraką, aš pasikartoju pagrindines frazes naudodamas programėles mobiliajame telefone.

Išmokti skaityti ir rašyti arabų kalba nėra lengva, nes tenka mokytis kitoniškas raides bei skaityti (rašyti) iš dešinės į kairę. Knygos bei žurnalai irgi verčiami iš kito galo nei mes esame įpratę.

Oficiali valiuta Irake yra Irako dinaras.

1 EUR yra ~1400 Irako dinarų.

AR REIKIA VEŽTIS GRYNŲJŲ PINIGŲ VISAI KELIONEI Į IRAKĄ

Nereikia vežtis grynųjų pinigų visai kelionei į Iraką.

Didžiuosiuose Irako miestuose yra daug bankomatų. Pinigus galima išsiimti bankomatuose didžiuosiuose Irako miestuose. Dažniausiai vienu metu keliautojai išsiima 200 000, 250 000 arba 300 000 dinarų.

VALIUTOS KEITIMAS

Jei norite išsikeisti pinigus, tai galite padaryti didžiųjų Irako miestų keityklose.

Jei keliaujate į Iraką, galite lengvai išsikeisti eurus į Irako dinarus. Dolerių jums reikės tik mokant už Irako vizą oro uostę ($77).

Didžiuosiuose miestuose (Bagdade, Kerbaloje, Basroje, Erbilyje, Suleimanyje, Duhoke) lengvai rasite vietų, kur galima išsikeisti pinigus miesto centre ir prekybos centruose.

Erbilyje galite rasti atsitiktinių stendų, kuriuose galite išsikeisti pinigus pagrindiniame turguje. Pamatysite mažus kioskus su daugybe pinigų, be jokios apsaugos ar stebėjimo kamerų.

Bagdado centre taip pat galite rasti kelias vietas, kur galima išsikeisti pinigus.

KREDITINĖS KORTELĖS

Keliaujant į Iraką geriau turėti tiek VISA, tiek MasterCard korteles. Jei turite abi - tai geriausias variantas. Mat gali pasitaikyti situacijų, kai artimiausias bankomatas priims tik MasterCard.

Beje, Revolut kortelė Irake neveikia.

MOKĖJIMAS KREDITINE KORTELE

Didžiuosiuose miestuose, moderniuose prekybos centruose, prabangiuose restoranuose ir kavinėse Irake galima atsiskaityti banko kortele.

Biudžetiniuose viešbučiuose priimami tik grynieji pinigai, tačiau brangiuose viešbučiuose priimamos ir kortelės.

Tačiau visur kitur reikės grynųjų. Bet kuriuo atveju visada turėkite grynųjų pinigų su savimi. Nepasitikėkite mokėjimu banko kortele Irake.

BANKOMATAI

Didžiuosiuose Irako miestuose, tokiuose kaip Bagdadas, Nasirija, Basra, Erbilis, Suleimanya ir Duhokas, lengvai rasite bankomatų. Būdami viename iš šių miestų, išsiimkite pinigus. Geriau tai padaryti iš anksto, nei galvoti, ar kitame mažame mieste, į kurį keliaujate, rasite bankomatą.

Bankomatai yra ir oro uostuose.

Bankų mokesčiai už operacijas paprastai svyruoja nuo 4 000 iki 7 500 dinarų (~3–5 EUR). Pigiausiai galima rasti, kur operacija kainuoja 1 Eur.

 

DOLERIŲ IŠĖMIMAS IŠ BANKOMATŲ

Jei norite išsiimti JAV dolerių, ieškokite „International Development Bank“. Jei keliaujate į kitą šalį iš Irako, pavyzdžiui, į Iraną ar Jordaniją, būtinai vežkitės dolerius, nes tai geriau nei turėti Irako dinarus.

SIM KORTELĖS

Trys pagrindiniai mobiliojo ryšio operatoriai Irake yra „Zain Iraq“, „Asiacell“ ir „Korek Telekom“. Dauguma jų paslaugų teikiamos naudojant 3G, 4G ir LTE technologijas.

„Zain Iraq“ ir „Asiacell“ iš tikrųjų yra geriausi iš trijų operatorių.

Šiuos operatorius lengvai rasite prekybos centruose, tokiuose kaip Bagdado prekybos centras „Baghdad Mall“ ar „Zayoon Mall“, arba „Family Mall“ Erbilyje. Jei jums reikia papildyti sąskaitą, tai galite padaryti beveik bet kur, net mažose parduotuvėse.

ZAIN

SIM kortelės kaina: 1 500 dinarų (1 EUR)

„Super Card 35,000“: 20 GB duomenų, 720 minučių pokalbių, 720 SMS: 42 000 dinarų (30 EUR) su mokesčiais.

„Super Card 25,000“: 8 GB duomenų, 500 minučių pokalbių, 500 SMS: 25 000 dinarų + mokesčiai.

Šie paketai galioja 30 dienų.

ASIACELL

Šiuo metu kainų skirtumas tarp „Zain“ ir „Asiacell“ yra labai nedidelis.

Irakas 2025 m. kovo 20-30 d.

Intensyvi 10 dienų kelionė į Iraką aplankant tiek Šiaurę, tiek Pietus. Visos nakvynės puikiuose viešbučiuose.

Irakas 2025 m. kovo 20-30 d.

Intensyvi 10 dienų kelionė į Iraką aplankant tiek Šiaurę, tiek Pietus. Visos nakvynės puikiuose viešbučiuose.